Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

Urząd Gminy Milejewo
  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

Ekran szczegółów informacji

Szczegóły informacji

Tytuł nie wyświetlany dla informacji

Informacja ogłoszona dnia 2023-03-07 12:53:30 przez Natalia Brydzińska

Akapit nr 1 - brak tytułu

 
 
 
 
Informacja dla pracodawców ubiegających się o dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianych pracowników
 
Zgodnie z art. 122 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2021 r. poz. 1082), pracodawcom, którzy zawarli z młodocianymi pracownikami umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego, przysługuje dofinansowanie kosztów kształcenia.
Dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianych pracowników w myśl ust. 11 stanowi pomoc de minimis udzielaną zgodnie z warunkami określonymi w rozporządzeniu Komisji (UE) nr 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L 352 z 24.12.2013, str. 1) lub rozporządzeniu Komisji (UE) nr 1408/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rolnym (DZ. Urz. UE L 352 z 24.12.2013, s.9).
Pomoc de minimis udzielana pracodawcom traktowana jest jako pomoc publiczna w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (DZ. U. z 2018, poz. 362).
Wymagane dokumenty
Pracodawca, który ubiega się o dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianych pracowników, winien złożyć stosowny wniosek w terminie trzech miesięcy od dnia zdania przez młodocianego pracownika egzaminu z tytułu nauki zawodu lub przyuczenia do wykonywania określonej pracy. Do wniosku należy dołączyć niżej wymienione załączniki.
  1. Dokumenty potwierdzające posiadane kwalifikacje do prowadzenia kształcenia zawodowego młodocianych pracowników przez pracodawcę lub osobę prowadzącą zakład w imieniu pracodawcy albo osobę zatrudnioną u pracodawcy na umowę o pracę. Kwalifikacje, o których mowa, określone są w przepisach w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania.
  2. Umowę o pracę z młodocianym pracownikiem w celu przygotowania zawodowego.
  3. Dokumenty potwierdzające zatrudnienie osoby prowadzącej w imieniu pracodawcy szkolenie.
  4. Dokumenty potwierdzające krótszy okres szkolenia (w przypadku zmiany umowy).
  5. Dokument potwierdzający datę zdania egzaminu zawodowego przez młodocianego pracownika z wynikiem pozytywnym (dyplom lub świadectwo potwierdzające zdanie egzaminu kończącego naukę zawodu lub przyuczenie do wykonywania określonej pracy albo zaświadczenie potwierdzające zdanie tego egzaminu (oryginał)).
  6. Aktualny wydruk z CEIDG lub z Krajowego Rejestru Sądowego - w zależności od formy działalności prowadzonej przez pracodawcę. Z dokumentu powinno wynikać, że składany wniosek został złożony przez osoby uprawnione do reprezentowania podmiotu ubiegającego się o dofinansowanie.
  7. Pełnomocnictwo – w przypadku składania wniosku przez pełnomocnika.
  8. Wszystkie zaświadczenia o pomocy de minimis, pomocy de minimis w rolnictwie, pomocy de minimis w rybołówstwie, jaką pracodawcy otrzymali w roku, w którym ubiegają się o pomoc, oraz w ciągu dwóch poprzedzających go lat albo oświadczenie o wielkości pomocy de minimis, de minimis w rolnictwie, de minimis w rybołówstwie otrzymanej w tym okresie lub oświadczenie o nieotrzymaniu pomocy de minimis, de minimis w rolnictwie, de minimis w rybołówstwie (w przypadku gdy pracodawca nigdy nie ubiegał się o pomoc de minimis, de minimis w rolnictwie, de minimis w rybołówstwie).
     
    W celu weryfikacji otrzymanych przez beneficjenta kwot pomocy publicznej można skorzystać z systemu SUDOP (System Udostępniania Danych o Pomocy Publicznej) dostępnego na stronie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów: https://sudop.uokik.gov.pl/home .
     
  9. Formularz informacji, zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010 r. w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis (Dz. U. z 2010 r. Nr 53, poz. 311, zmiana z dnia 24 października 2014 r., poz. 1543).
Załączone kopie dokumentów należy potwierdzić za zgodność z oryginałem.
Wysokość dofinansowania
Wysokość kwoty dofinansowania kosztów kształcenia jednego młodocianego zależy od okresu kształcenia wynikającego z umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego i wynosi:
  1. w przypadku nauki zawodu: do 8 081 zł – przy okresie kształcenia wynoszącym 36 miesięcy (jeżeli okres kształcenia jest krótszy niż 36 miesięcy, kwotę dofinansowania wypłaca się w wysokości proporcjonalnej do okresu kształcenia),
  2. w przypadku nauki zawodu prowadzonej w zawodach wskazanych przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania w prognozie, o której mowa w art. 46b ust. 1 ustawy Prawo oświatowe do 10 000 zł,
  3. w przypadku przyuczenia do wykonywania określonej pracy do 254 zł za każdy pełny miesiąc kształcenia.
Wydanie decyzji przez Wójta Gminy Milejewo
Wójt Gminy Milejewo  wydając decyzję administracyjną o udzieleniu pracodawcy pomocy de minimis, zobowiązany jest do wnikliwej analizy dołączonych przez pracodawcę dokumentów, biorąc pod uwagę następujące czynniki:
  • spełnienie wymagań określonych w art. 122 ust. 1 ustawy Prawo Oświatowe; kwalifikacje merytoryczne i pedagogiczne pracodawcy oraz ukończenie przez młodocianego nauki zawodu lub przyuczenia do wykonywania określonej pracy i zdanie egzaminu zgodnie z Rozporządzeniem w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania (Dz.U. 2018, poz. 2010 z późn. zm.) oraz Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej w sprawie egzaminu czeladniczego, mistrzowskiego oraz egzaminu sprawdzającego, przeprowadzanych przez komisje egzaminacyjne izb rzemieślniczych (Dz.U. 2017, poz. 89);
Egzaminy po ukończeniu kształcenia:
nauka zawodu:
  • w przypadku młodocianego zatrudnionego w celu przygotowania zawodowego u pracodawcy będącego rzemieślnikiem – egzamin czeladniczy zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 3 ust. 4 ustawy z dnia 22 marca 1989 r. o rzemiośle (Dz.U. z 2020 r. poz. 2159); egzamin przeprowadza IZBA RZEMIEŚLNICZA;
  • w przypadku młodocianego zatrudnionego w celu przygotowania zawodowego u pracodawcy niebędącego rzemieślnikiem – egzamin zawodowy przeprowadzany przez OKRĘGOWĄ KOMISJĘ EGZAMINACYJNĄ, zgodnie z przepisami rozdziału 3b ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty;
przyuczenie do wykonywania określonej pracy:
  • w przypadku pracownika, który ukończył przyuczenie do wykonywania określonej pracy - egzamin sprawdzający (młodociani zatrudnieni u pracodawców niebędących rzemieślnikami składają egzamin bezpośrednio u swoich pracodawców; młodociani zatrudnieni u pracodawców będących rzemieślnikami składają egzamin przed komisją egzaminacyjną izby rzemieślniczej, na zasadach określonych przez Związek Rzemiosła Polskiego.
  • zgodność z obowiązującym prawem umowy o pracę zawartej z młodocianym pracownikiem;
  • okres, jaki upłynął od dnia zdania przez młodocianego pracownika egzaminu do daty złożenia wniosku o dofinansowanie kosztów kształcenia;
  • kompletność złożonych przez pracodawcę wymaganych dokumentów oraz to, czy pracodawca wezwany do ich uzupełnienia (w przypadku braku określonych dokumentów) je dostarczył;
  • czy wysokość otrzymanej dotąd pomocy publicznej i przyznana kwota pomocy de minimis nie przekroczy kwoty maksymalnej pomocy określonej w art. 3 pkt. 2 rozporządzenia Komisji (UE) Nr 1407/2013 z 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis lub rozporządzeniu Komisji (UE) nr 1408/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rolnym (DZ. Urz. UE L 352 z 24.12.2013, s.9);
  • czy podmiot gospodarczy wnioskujący o udzielenie pomocy de minimis nie prowadzi działalności w którymś z sektorów wyłączonych, określonych w art. 1 ust. 1 cytowanych wyżej rozporządzeń Komisji (UE).
Po wydaniu decyzji o przyznaniu podmiotowi gospodarczemu pomocy de minimis Wójt Gminy Milejewo  jest zobligowany do następujących czynności:
  • wydania podmiotowi gospodarczemu, który otrzymał pomoc, zaświadczenia o wysokości udzielonej pomocy de minimis na druku, według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do Rozporządzenia Rady Ministrów z 20 marca 2007 r. w sprawie zaświadczeń o pomocy de minimis i pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie (DZ.U. z 2018 r., poz. 350, j.t); zaświadczenie zostanie wystawione w dniu udzielenia pomocy, czyli w dniu wystawienia decyzji;
  • przekazania informacji o udzielonej pomocy de minimis, wykorzystując w tym celu aplikację SHRIMP (System Harmonogramowania Rejestracji i Monitorowania Pomocy) udostępnianą przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
 
Informacje dodatkowe
Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt. 1, ust. 4 i 6 ustawy z dnia 22 marca 1989 r. o rzemiośle (Dz.U. 2020, poz. 2159) rzemieślnikiem jest osoba fizyczna wykonująca zawodowo działalność gospodarczą, z wykorzystaniem jej zawodowych kwalifikacji i jej pracy własnej- jeżeli jest ona mikroprzedsiębiorcą, małym przedsiębiorcą albo średnim przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców.
W myśl art. 2 ust. 4 ustawy o rzemiośle do rzemiosła nie zalicza się wyłącznie działalności handlowej, usług hotelarskich, działalności transportowej, usług świadczonych w wykonywaniu wolnych zawodów, usług leczniczych oraz działalności wytwórczej i usługowej artystów plastyków i fotografików.
Do pobrania: zawiadomienie o zawarciu umowy z młodocianym pracownikiem w celu przygotowania zawodowego, wniosek o dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianego pracownika, formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis (Załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 października 2014 r. poz. 1543), oświadczenie o otrzymanej wielkości pomocy de minimis, de minimis w rolnictwie, de minimis w rybołówstwie, oświadczenie o nieotrzymaniu pomocy de minimis, de minimis w rolnictwie, de minimis w rybołówstwie.
Załączniki:
 
  1. Wniosek o dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianego pracownika
  2. Obowiązek informacyjny,
  3. Oświadczenie o otrzymanej pomocy de minimis,
  4. Oświadczenie o nieotrzymaniu pomocy de minimis
  5. Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis,
  6. Zawiadomienie o zawarciu umowy z młodocianym pracownikiem w celu przygotowania zawodowego
 
 
 

Załączniki

Rejestr zmian

Podmiot udostępniający informację:
Podmiot udostępniający informację:
Urząd Gminy Milejewo
Osoba, która wytworzyła informację:
Osoba, która wytworzyla informację:
Data wytworzenia informacji:
Data wytworzenia informacji:
2023-03-07
Osoba, która odpowiada za treść:
Osoba, która odpowiada za treść:
N.Brydzińska
Data wprowadzenia do BIP
Data wprowadzenia do BIP
2023-03-07 12:44:17
Wprowadził informację do BIP:
Wprowadził informację do BIP:
Natalia Brydzińska
Data udostępnienia informacji:
Data udostępnienia informacji:
2023-03-07 12:53:30
Osoba, która zmieniła informację:
Osoba, która zmieniła informację:
Natalia Brydzińska
Data ostatniej zmiany:
Data ostatniej zmiany:
2024-12-02 12:07:40
Artykuł był wyświetlony:
Artykuł był wyświetlony:
525 raz(y)